sobota, 14 listopada 2015

Wstążka wstężyka ogrodowego

     Niewielka muszla wstężyka ogrodowego (Cepaea hortensis) ozdobiona jest efektowną wstążeczką. Ten ślimak lubi przebywać w wilgotnych miejscach w ogrodach i parkach. Wspina się na drzewa dość wysoko. Nie jest szkodnikiem ogrodowych upraw, gdyż zjada opadłe owoce, zeschłe liście. Nie pogardzi też pokrzywą.  




Źródło: Internet
Fotografia: Wiesław Zięba



piątek, 13 listopada 2015

Głuszec - największy ptak grzebiący Europy

     Głuszec to największy ptak grzebiący Europy. Samica waży ok. 2,5 kg, samiec jest znacznie większy, a jego waga dochodzi do 6,5 kg. W Polsce jest rzadki i wymaga aktywnej ochrony. Szacuje się, że w naszym kraju żyje od 550 do 750 osobników. 



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82uszec_zwyczajny
Fotografia: Hans, Pixabay


czwartek, 12 listopada 2015

Czerwone maki...

     Płatki maku polnego mają piękny czerwony kolor zwany też kolorem makowym. Można nimi barwić wina, napoje i leki. Możliwe jest również otrzymanie czerwonego atramentu. Roślina ta jest również motywem przewodnim w polskiej pieśni wojskowej: "Czerwone maki pod Monte Casino". W Wielkiej Brytanii i Kanadzie nosi się sztuczne maki przypięte do ubrania w Dniu Pamięci (11 listopada) ku czci żołnierzy poległych w wojnach. 



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mak_polny
Fotografia: Wiesław Zięba

środa, 11 listopada 2015

Opony z mniszka lekarskiego?

     Niemieckie instytuty naukowe wraz z firmą Continental prowadzą prace w celu uzyskania na skalę przemysłową gumy z mniszka lekarskiego. Pierwsze opony wykonane z tej rośliny z powodzeniem przeszły już pierwsze testy. 



Źródło: http://www.continental-opony.pl/samochod/media-services/newsroom/guma-z-mniszka
Fotografia: Wiesław Zięba

wtorek, 10 listopada 2015

Kawa - siła i wigor

     Kawa to drugi po wodzie najchętniej spożywany napój na świecie. Codziennie wypija się jej 1400 milionów filiżanek, najczęściej w porze śniadaniowej. Słowo kawa pochodzi od arabskiego słowa قهوة kaweh oznaczającego siłę i wigor. 



Źródło: https://www.nescafe.pl/fakty_i_ciekawostki_pl_pl.axcms
Fotografia: jarmoluk, Pixabay

niedziela, 8 listopada 2015

Rzepak jak złoto

    Zawarte w rzepaku kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Chociaż spośród olejów roślinnych najwięcej tych cennych kwasów zawiera olej lniany, to jest on bardzo nietrwały. W tej sytuacji niekwestionowanym liderem staje się olej rzepakowy. Przegrywa z nim również olej słonecznikowy, który zawiera tylko minimalne ilości kwasów omega-3 i oliwa z oliwek z dziesięciokrotnie mniejszą ich zawartością. 



Źródło: http://www.raportrolny.pl/rzepak/item/121-nowa-prawda-o-oleju-rzepakowym.html
Fotografia: Wiesław Zięba

Brzoskwinia - drzewo przeklęte?

     W dawnych Chinach owoce brzoskwini otaczano prawdziwą czcią i traktowano jak relikwię. Samo drzewo miało inną sławę. Uważano je za przeklęte i nikt nie mógł go ściąć. Czekano, aż stary pień spróchnieje, następnie palono go, a popiół wrzucano do morza.
     Kwiat brzoskwini jest symbolem stanu Delaware i Karoliny Południowej w Stanach Zjednoczonych.
     Owoc brzoskwini jest polecany również w dietach odchudzających. 



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoskwinia_zwyczajna
Fotografia: Wiesław Zięba

Opieńka miodowa lubi błyszczeć

     Opieńka miodowa (Armilaria mellea) jest smacznym grzybem jadalnym i groźnym szkodnikiem lasu. Podczas ciemnej, bezksiężycowej nocy możemy zaobserwaować bardzo ciekawe zjawisko, a mianowicie bioluminescencji tego popularnego grzyba. Grzybnia opieńki świeci zimnym zielonkawym światłem. Stan ten może się utrzymywać nawet przez 8 tygodni.  



Źródło: http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/bioluminescencja
Fotografia: Didgeman, Pixabay