wtorek, 24 maja 2016

Łuskiewnik różowy

   Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria) jest rośliną bardzo nietypową. Nie może prowadzić fotosyntezy,  ponieważ nie zawiera chlorofilu. Jest organizmem pasożytniczym i korzysta z dobrodziejstwa korzeni drzew i krzewów, na których bytuje. Kwiaty łuskiewnika są różowe i pojawiają się już w marcu. Są zapylane przez owady. 



fotografia: Wiesław Zięba

niedziela, 22 maja 2016

Kwiczoł - ptak do towarzystwa

   Kwiczoł to ptak, który nie unika towarzystwa ludzi. Jest odważny i nic nie robi sobie z bliskości człowieka. Kilka metrów od niego wyszukuje w trawie coś do zjedzenia i wyciąga z ziemi długie dżdżownice. Kiedyś był ptakiem, którego podawano na stoły w celach konsumpcyjnych. Kwiczoł waży do 140 g, więc mięsa z niego na pewno nie było dużo. Dziś w Polsce jest ptakiem dość licznym, lecz objętym ścisłą ochroną gatunkową. 



fotografia: Wiesław Zięba

sobota, 21 maja 2016

Niezapominajki - kwiatki z bajki

     15 maja obchodzone jest w naszym kraju Święto Polskiej Niezapominajki. Ten drobny, niepozorny kwiat symbolizuje pamięć. Łacińska nazwa niezapominajki to Myosotis, co oznacza mysie uszko. Marii Konopnickiej kwiatki te kojarzyły się z "rybim oczkiem".


Niezapominajki

są to kwiatki z bajki!

Rosną nad potoczkiem,

patrzą rybim oczkiem. 



fotografia: Wiesław Zięba

wtorek, 3 maja 2016

Cis starszy od Polski

   Najstarszym drzewem w Polsce jest cis rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Jego wiek szacuje się na ok. 1200-1300 lat. Cis ten jest więc starszy od państwa polskiego i mimo uszkodzeń, ciągle rośnie. Jak łatwo się domyślić Lubański cis jest pomnikiem przyrody, ale stał się nim dopiero od 1992 roku. 



fotografia: Pixabay