poniedziałek, 14 marca 2016

Zwą go szatanem

   Grzyb ten czasem podnosi adrenalinę u zbieraczy. W lasach pojawia się nagle w dużej ilości. Wygląda efektownie i przypomina prawdziwka. Tylko zbierać. Albo... dobrze mu się przyjrzeć, dotknąć miąższu językiem. Mowa tu o goryczaku żółciowym (Tylopilus felleus), który co prawda grzybem trującym nie jest, ale potrafi zepsuć smak każdej potrawy. Jest niesamowicie gorzki. Goryczaki bardzo często zwane są przez grzybiarzy szatanem, co nie jest nazwą właściwą. W Polsce możemy spotkać trującego borowika szatańskiego, ale jest on niezwykle rzadkim grzybem. 



Fotografia: Wiesław Zięba

niedziela, 13 marca 2016

Pomidor - smaczna dekoracja

    Pomidor nie zawsze uchodził za jadalny. Ponieważ roślina ta nie pachnie zbyt zachęcająco, dawniej w Europie uważano ją za roślinę trującą i uprawiano tylko jako ozdobę ogrodu. Pierwsza nazwa pomidora zwyczajnego (Lycopersicon esculentum) pojawiła się w XVI w. i brzmiała poma amoris, czyli jabłko miłości. Nic dziwnego, owoc ten jest uznawany obecnie za doskonały afrodyzjak, o czym zresztą wiedziano od wieków. W języku polskim pomidor zaczerpnął swą nazwę z włoskiego pomi d'oro - złote jabłko. To smaczne warzywo ma też duże właściwości odżywcze: jest składnikiem diet odchudzających i diet przeciwko cukrzycy, poprawia krążenie, uspokaja nerwy, poprawia humor. Najlepiej spożywać go w stanie surowym. 


warzywo, złote jabłko

Źródła: Wikipedia, polki.pl
Fotografia: Pixabay


czwartek, 10 marca 2016

Taki duży i lata

   Łabędź niemy (Cygnus olor) jest najcięższym ptakiem latającym Polski. Jego waga może dochodzić do 12,5 kilogramów. Rozpiętość skrzydeł łabędzia jest równie imponująca. To prawie dwa i pół metra. Ptaki te potrzebują długiego rozbiegu, by wzbić się w powietrze. Co ciekawe, zawsze startują pod wiatr i dopiero później zmieniają kierunek lotu w zależności od potrzeb. 


ptaki wodne, najcięższy ptak latający

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba


środa, 9 marca 2016

Róża całkiem dzika

    Dziką różę (Rosa canina) można spotkać prawie wszędzie. Rośnie na skraju lasów, w zaroślach śródpolnych, na miedzach i w parkach. Jej piękne, delikatne kwiaty są ozdobą wielu miejsc i natchnieniem poetów. Prawdziwym skarbem są jednak jej owoce, gdyż zawierają niewiarygodne wręcz ilości witaminy C. Jest jej dziesięciokrotnie więcej niż w owocach czarnej porzeczki.  Z pomarańczowoczerwonych owoców dzikiej róży można przygotować soki, dżemy, syropy i wina. 


leśne owoce. jadalne

Fotografia: Wiesław Zięba

wtorek, 8 marca 2016

Bielistka sina - leśna poducha

   W lasach iglastych spotkać możemy bielistkę siną (Leucobryum glaucum). Jest to gatunek mchu, który efektownie prezentuje się wśród ściółki leśnej. Czasem dochodzi do znacznych rozmiarów (nawet do 1 metra średnicy) i ma poduchowaty kształt. Aż zachęca do krótkiej drzemki w lesie. Tylko te mrówki...


mech, las iglasty

Fotografia: Wiesław Zięba


piątek, 4 marca 2016

siedem kropek biedronki

   Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) zwana też bożą krówką jest przyjaciółką ogrodnika i sadownika. Odżywia się bowiem takimi szkodnikami jak mszyce, tarczniki i czerwce. Dojrzała biedronka potrafi zjeść kilkadziesiąt mszyc dziennie. Spore ilości tego szkodnika zjada też larwa siedmiokropki. W 2006 roku przybyła do nas z Azji groźna konkurentka naszej rodzimej biedronki - biedronka azjatycka zwana też arlekinem. Jest ona dużym zagrożeniem dla naszych biedronek, ponieważ zjada podobny pokarm i jest bardzo płodna. Potrafi też boleśnie ugryźć człowieka. 


owad, mniszek lekarski

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba


czwartek, 3 marca 2016

Nie dotykaj mnie!

   Niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) potrafi strzelać nasionami. Jego owocami są pękające torebki. Gdy dojrzeją, wystarczy dotknięcie, a nawet poruszenie, by nasionka z dużą siłą zostały wystrzelone na odległość do dwóch metrów. W ten sposób niecierpek się rozsiewa. Drugi człon łacińskiej nazwy wziął się od słów: noli me tangere - nie dotykaj mnie! Niecierpek występuje w całej Polsce. 


roślina, strzela nasionami


Źródło: Wikipedia
Fotografia: Pixabay


środa, 2 marca 2016

Kura domowa też myśli

   Kura domowa (Gallus gallus domesticus) pochodzi od dzikiego kura bankiwa. Wszyscy wiedzą, że kura daje nam mięso i jaja, których może znieść do 320 sztuk rocznie. Przeczytałem w internecie, że niedawno naukowcy odkryli u kur rozwinięte zdolności do skutecznego myślenia w sytuacjach nieprzewidywalnych, czyli zdolność wykorzystywania własnej wiedzy i informacji w sposób podobny do rozumowania ludzkiego. Naukowcy mają ciężkie życie. Tyle badań i wniosków, a wystarczyłoby zapytać hodowców drobiu i wszystko byłoby jasne. Wystarczy, że nad kurzymi głowami pojawi się duży ptak, a te od razu szybko się z sobą komunikują i podejmują decyzję - wiejemy tam, gdzie jest bezpiecznie. Kury również dość szybko się uczą i mają niezłą pamięć. Trzeba się tylko im dobrze przyglądać, być z nimi i do nich mówić. Odpowiadają w swoim języku, ale można je zrozumieć. Kury zatem są ptakami myślącymi i... mają ładne oczy, co widać na poniższym zdjęciu. 


drób, zwierzęta hodowlane, kurnik

Zdjęcie: Wiesław Zięba



wtorek, 1 marca 2016

Glediczja trójcieniowa

   Glediczja (Gleditsia triacanthos) do naszych parków przebyła bardzo daleką drogę, gdyż pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie dziko rosła głównie przy ujściu Missisipi. Jest to bardzo dekoracyjne drzewo, a w oczy rzucają się przede wszystkim jej imponujące strąki. Mają one do 40 cm długości i 2-3 cm szerokości. 


drzewa parkowe, strąki

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba