poniedziałek, 29 lutego 2016

Las pachnący czosnkiem

   Podczas mojej wędrówki po Górach Opawskich po raz pierwszy zetknąłem się z czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum). Będąc na szlaku, najpierw poczułem charakterystyczny, choć lekki jeszcze zapach czosnku. Później woń stawała się coraz bardziej intensywna, po czym ukazały się zielone dywany poprzetykane białymi, niepozornymi kwiatami. To leśne pola dzikiego czosnku niedźwiedziego. Przeżułem jeden listek i smak okazał się całkiem znajomy. Tak właśnie smakuje czosnek, który od zawsze uprawiam na działce. Suszony czosnek niedźwiedzi można obecnie kupić na targowisku, niedawno jadłem też makaron z tą aromatyczną przyprawą. 


przyprawy, zioła, góry, las

Fotografia: Pixabay

niedziela, 28 lutego 2016

Kot od dawna domowy

   Kot jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym na świecie. Drapieżnik ten został udomowiony już ok. 9500 lat temu. Jego ulubionym zajęciem jest spanie. Niektóre z kotów odpoczywają w ten sposób do 20 godzin na dobę. Kot domowy jest nieodłącznie związany z naszą kulturą. Najbardziej znane koty to: Kot w butach Charles'a Perrault i Kot z Cheshire - znikający i pojawiający się w Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla.
   Od 2006 roku, 17 lutego, w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota. 


zwierzęta domowe

Źródło: Internet
Fotografia: Wiesław Zięba


sobota, 27 lutego 2016

Broń chemiczna tytoniu

   Tytoń (Nicotiana L.) należy do roślin psiankowatych stąd spokrewniony jest m.in. z miechunką peruwiańską, pomidorem i papryką. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Jeana Nicot'a, ambasadora Francji w Portugalii, który wprowadził zwyczaj palenia tytoniu. Ciekawostką jest fakt, że alkaloidy zawarte w tej roślinie służą samej roślinie, gdyż są owadobójcze. Jest to więc specyficzna broń chemiczna tej rośliny. Największym producentem tytoniu na świecie są Chiny. 


uprawa, nikotyna

Źródło: globalquiz.ort, Wikipedia
Fotografia: Pixabay


piątek, 26 lutego 2016

Kolorowy wróbel

   Wróbel domowy (Passer domesticus) wcale nie jest szarym, niepozornym ptakiem. Jeśli przyjrzymy mu się bliżej, to zobaczymy całą galę koloru brązowego. Od prawie czarnego przez czekoladowy i jasnobrązowy. Ptak ten jest ściśle związany z człowiekiem. Często gnieździ się pod dachem domów mieszkalnych, zjada odpadki i żyje w ścisłej komitywie z kurami, poszukując w kurniku trochę ziarenek. Wróbel domowy w Polsce jest gatunkiem pospolitym i bardzo płodnym. Potrafi wyprowadzić nawet cztery lęgi w roku, lecz jego liczebność ciągle spada. W naszym kraju objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. 



Fotografia: Wiesław Zięba


czwartek, 25 lutego 2016

Pieprzyca czy rzeżucha?

   Prawie wszyscy znamy ją pod zwyczajową nazwą rzeżucha. Tak naprawdę nazwa rzeżucha odnosi się do innego rodzaju botanicznego, a roślina na zdjęciu poniżej to pieprzyca siewna (Lepidium sativum). Świeża "rzeżucha" zawiera bardzo dużo witamin: A, C, K, B2 i B6, a także mikroelementy zawierające wapń, żelazo, magnez, potas, jod, miedź i mangan. Tradycyjnie wysiewa się ją tuż przed świętami wielkanocnymi, ale warto ją uprawiać również zimą i wczesną wiosną. Wystarczy płaskie naczynie wyłożyć watą, obficie zwilżyć wodą, wysypać nasionka i czekać kilka dni, aż pojawią się zielone listki. Wówczas z naszej uprawy wyciągamy całe roślinki i wykorzystujemy je do posypania kanapek. Smakuje dobrze i ma lekko ostry smak. Tylko jak odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule posta? Myślę, że pieprzyca w naszym języku pozostanie rzeżuchą, podobnie jak robinia akacją, a mniszek mleczem. 

rzeżucha, nasiona, witaminy

Źródło: Wikipedia, www.odzywianie.info.pl
Fotografia: Pixabay




środa, 24 lutego 2016

Kto lubi końskie zaloty?

   Słowo koń w różnych odmianach znajduje swe miejsce w słowniku frazeologicznym. Jednym ze znanych zwrotów są końskie zaloty. Nie dotyczą one jednak tego sympatycznego zwierzęcia, lecz ludzi. Chłopcy od zawsze ciągnęli dziewczyny za warkocze, niby dla żartów zabierali różne przedmioty, straszyli pająkami, owadami itp. Dziewczęta zresztą też nie pozostawały i nie pozostają w tyle za chłopakami. Według słownika frazeologicznego końskie zaloty to mało eleganckie działania, których celem jest zwrócenie na siebie uwagi płci przeciwnej. Czy zawsze są skuteczne? To zależy od tego, co się chce osiągnąć. 


konie, czułość

Źródło: K. Głowińska, Popularny słownik frazeologiczny, Warszawa 2000
Fotografia: Pixabay



wtorek, 23 lutego 2016

Złoto z kukurydzy?

   W ziarnach kukurydzy można znaleźć mikroelementy w postaci złota, a ziaren w jednej kolbie jest całkiem sporo, bo licząc po 80 ziaren w 16 rzędach, daje nam liczbę 1280. Ciekawe, ile dałoby by się uzyskać złotego kruszcu ze wszystkich światowych upraw? Pod względem zasiewów kukurydza zajmuje drugie miejsce na świecie. Jej ojczyzną jest Ameryka Łacińska i stąd rozprzestrzeniła się na cały świat, gdzie jest całkowicie zależna od człowieka. Sama nie mogłaby się naturalnie rozmnażać. 


ziarno, uprawa, złoto

Źródło: www.tesco.pl, www.agrowill.lt
Fotografia: Wiesław Zięba

poniedziałek, 22 lutego 2016

Zgryzy wodnego drwala

   Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem Europy. Nie jest łatwo go zobaczyć, ale za to ślady jego żerowania można spotkać częściej. Bobry bardzo sprawnie radzą sobie z pniami do 1 metra średnicy. Ścinając duże drzewa, bóbr zdobywa dostęp do drobnych gałęzi pokrytych delikatną korą. Gałęzie służą mu również do budowania tam. Do jego ulubionych zdobyczy należy osika, topola, wierzba i leszczyna. Pożywia się również roślinami zielnymi takimi jak trzciny i grążele. Na zdjęciu poniżej zgryzy bobrów sfotografowane na brzegach Jeziora Wojnowskiego w województwie lubuskim. 


drzewa, Jezioro Wojnowskie

Źródło: Internet
Fotografia: Wiesław Zięba

niedziela, 21 lutego 2016

Stołówka pasikonika zielonego

   Co stanowi pokarm pasikonika zielonego (Tettigonia viridissima)? Dojrzałe pasikoniki są wszystkożercami, lecz do najważniejszych jego zdobyczy należą muchy, gąsienice, a także larwy i dojrzałe motyle. Jako wszystkożerca spożywa również pokarm roślinny. Na zdjęciu poniżej uchwycony podczas uczty, składającej się z dojrzałych owoców róży pomarszczonej. Pasikonik zielony może latać, ale czyni to niechętnie, woli podróżować piechotą. Uwaga: schwytany w ręce może boleśnie ugryźć. 


owady, owoc dzikiej róży, odżywianie

Źródło: 1. Wikipedia. 2. H. Reichholf-Riehm, Owady, Leksykon przyrodniczy, Warszawa 1997
Fotografia: Wiesław Zięba


sobota, 20 lutego 2016

Kwiat jednego dnia

   Liliowiec rdzawy (Hemorocallis fulva) to bylina, która tworzy zwarte kępy. Jego pomarańczowe kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawostką jest fakt, że pojedynczy kwiat otwarty jest tylko jeden dzień (stąd angielska nazwa daylily). Liliowiec uprawiany jest w naszych ogrodach, a polecany jest szczególnie do nasadzania przy oczkach wodnych. Ten na zdjęciu poniżej wydostał się spod kontroli i zakwitł wśród chwastów na przydrożnym nieużytku. 


kwiaty ozdobne, ogród

Źródło: Internet
Fotografia: Wiesław Zięba


Czy węgierka jest z Węgier?

  Śliwa domowa (Prunus domestica) zwana również węgierką prawdopodobnie przywędrowała do nas z Węgier, stąd też jej nazwa. Dojrzałe owoce są granatowe pokryte nalotem woskowym. To z nich powstaje słynna Śliwowica Łącka, produkt alkoholowy o dużej mocy (do 70%), produkowany w gminie Łącko. Śliwowica ta w Polsce jest nielegalna. Legalnie możemy zrobić natomiast konfitury, powidła i dżem śliwkowy. 


owoce, drzewa owocowe

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba



Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec...

   Knieć błotna (Caltha palustris) nazywana jest również kaczeńcem lub kaczyńcem. Chyba ta druga nazwa jest najładniejsza. Roślina ta jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Zakwita już na początku marca na podmokłych łąkach, a jej jaskrawożółte kwiaty przypominają małe, nieopierzone jeszcze kaczuszki. Uwaga: roślina trująca.

kaczeniec, kaczyniec, rośliny łąkowe

Fotografia: Wiesław Zięba



Buk - aparat tlenowy

   W procesie fotosyntezy drzewa oddają do atmosfery dokładnie tyle samo tlenu, ile pobierają dwutlenku węgla z powietrza. Jeden duży buk o wysokości ok. 25 m uwalnia w ciągu dnia ok. 7000 litrów tlenu. Jest to prawie 35 m kwadratowych bogatego w tlen powietrza. Wystarczy to, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie w tlen dla przynajmniej 50 osób. 


drzewa, gałęzie, tlen

Źródło: B. T. Kremer, Drzewa, Leksykon przyrodniczy
Fotografia: Pixabay


czwartek, 18 lutego 2016

Drzewo, które oddycha korzeniami

   Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) jest drzewem iglastym osiągającym w Polsce 25 metrów wysokości. Cypryśniki rosnące na bagnach wykształcają pneumatofory, czyli korzenie oddechowe. Wyrastają one pionowo z korzeni właściwych i wystają nad powierzchnią gleby w postaci niewielkich twardych pniaczków. Napowietrzają one system korzeniowy drzewa. Najstarszy i największy cypryśnik błotny rośnie w kórnickim arboretum (poniżej na zdjęciu).


pneumatofory, Kórnik, drzewa

Źródło: www.idpan.poznan.pl
Fotografia: Wiesław Zięba



Dlaczego róża jest pomarszczona?

   Charakterystyczną cechą Rosy rugosy są pomarszczone liście oraz gałązki gęsto pokryte drobnymi kolcami. Owoce tej róży są czerwone i lekko spłaszczone. Są chętnie zjadane ptaki i nie tylko przez ptaki. Jedzą je również niektóre owady np. pasikoniki zielone. Człowiek również wykorzystuje tę różę pomarszczoną. Z płatków można robić aromatyczne przeciery, z owoców nalewki, a całość jest piękną ozdobą ogródka. 


Rosa rugosa, kwiaty ogrodowe

Fotografia: Wiesław Zięba


Ulęgałka

   Grusza pospolita (Pyrus communis) rośnie na miedzach i na skraju zarośli. Jej owoce są twarde i niesmaczne, ale po uleżeniu (dawana nazwa ulężałka) nadają się do spożycia. Jest ok. 5 tysięcy odmian uprawnych tego drzewa. Najstarsza grusza rośnie w Nekli koło Wrześni i liczy sobie prawie dwieście lat. 


drzewa i krzewy, dzikie owoce

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba


Jak trawi krowa?

   Krowa należy do przeżuwaczy i to jakich. Ma czterokomorowy żołądek składający się ze żwacza, czepca, ksiąg i trawieńca. Trzy pierwsze komory tworzą przedżołądek. Żwacz u była domowego ma pojemność od 100 do 180 litrów. Podczas trawienia i procesów fermentacyjnych u krowy powstaje podczas godziny 25-30 litrów gazów z czego większość to dwutlenek węgla. Pozostałe gazy to metan, azot, wodór i siarkowodór. 


bydło domowe, łąka

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Pixabay

środa, 17 lutego 2016

W fabryce miodu

   Jak powstaje miód? Pszczoła zbieraczka odwiedza kwiaty, zbiera nektar i gromadzi go w wolu, gdzie dodaje swoją wydzielinę z gruczołów gardzieli, w której są enzymy. Następnie zbieraczka przenosi nektar do ula, gdzie przekazuje go młodym pszczołom - magazynierkom. Te przyprawiają nektar wydzieliną z własnych gruczołów ślinowych i składają go komórek plastra. Tu miód dojrzewa.


   Żeby zrobić   łyżkę miodu, pszczoły muszą odwiedzić pięć tysięcy kwiatów. 



pszczelarstwo, słoiki

Źródło: portalpszczelarski.pl
Fotografia: Wiesław Zięba



Słów kilka o czeremsze

   Czeremcha zwyczajna (Padus avium) jest w Polsce pospolitym gatunkiem drzewa lub dużego krzewu. To prawdziwa ptasia stołówka. Jej owoce są przysmakiem m.in. dzwońców, kowalików, pokrzewek i wilg. Zjadają je też ssaki: kuna leśna, nornik, a nawet niedźwiedź brunatny. Pędy tego drzewa ogryzane są przez sarny, jelenie i bobry.
   Najgrubsza czeremcha rośnie w Brączewie koło Poznania. Jej obwód wynosi 163 cm. 


drzewa, krzewy, owoce leśne, czarne owoce

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba


środa, 10 lutego 2016

Kiedy "rodzi" się zimorodek?

   Zimorodek (Alcedo atthis) jak prawie wszystkie nasze ptaki (oprócz krzyżodzioba) lęgnie się na wiosnę. Skąd więc wzięła się jego nazwa gatunkowa? Ptak ten gniazduje w ziemi w wykopanych przez siebie norkach w skarpach nad brzegiem rzek. Słuszną byłaby tu więc nazwa "ziemiorodek". Może kiedyś tak było i z biegiem czasu ją uproszczono do zimorodek?


ptak wodny

Źródło: D. Graszka-Petrykowski, Ptaki
Fotografia: Pixabay


Krzyżówkowa pomyłka

   Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) jest przodkiem kaczki domowej. W szacie godowej samiec wyraźnie różni się od samicy. Sam Karol Linneusz pomylił się i swoim dziele Systema naturae opisał kaczkę i kaczora jako dwa odrębne gatunki. 


ptaki wodne

Źródło: D. Graszka-Petrykowski, Ptaki
Fotografia: Wiesław Zięba


poniedziałek, 8 lutego 2016

Rudy rydz

   Piosenki najczęściej są o miłości, lecz Jacek Bocheński napisał, a Helena Majdaniec zaśpiewała utwór poświęcony grzybowi. Tak zaczyna się ta grzybowa piosenka:


Był sobie raz zielony las
A w lesie jakby nigdy nic
W zielonej chustce na jednej nóżce
Stał sobie rudy rydz. 


grzyby, las

Tekst piosenki: tekstowo.pl
Fotografia: Wiesław Zięba

Niedźwiedziówka kaja

   Co wspólnego ma ten piękny nocny motyl z niedźwiedziem? Postać dorosła niewiele, ale gąsienica ma ciało pokryte włoskami, które wygląda jak futro niedźwiedzia. Skrzydła tego motyla są bardzo kolorowe. Pierwsza, zewnętrzna para skrzydeł jest biała w duże brązowe plamy. Skrzydła schowane głębiej są pomarańczowe w granatowe opalizujące kropy. Ciało niedźwiedziówki pokryte jest brązowym i pomarańczowym "futerkiem". W Polsce jest to gatunek pospolity, jest więc duża szansa na podziwianie tej owadziej miss.


owady Polski, motyl nocny

Fotografia: Wiesław Zięba

Zupa z chrabąszcza

   Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) pod koniec zeszłego stulecia i do lat 20. naszego wieku był bardzo pospolity i pojawiał się masowo. Ogałacał wówczas niemal całkowicie z liści lasy liściaste i sady owocowe. Obecnie największe szkody wyrządzają pędraki, które podgryzają korzenie różnych roślin. Ciekawostki: Płeć tego chrząszcza można odróżnić po miotełkowatych buławkach. Samice mają ich sześć, samce siedem. Na początku ubiegłego wieku we Francji i Niemczech gotowano zupę z chrabąszczy majowych


owad, zupa z chrabąszcza

Źródła: H. Reichholf-Riehm, Owady, Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba

Orzechy laskowe

   Warto jeść orzechy laskowe dla ich wartości odżywczych. Zawierają m.in. potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz sporo witaminy E. Orzechy laskowe pomagają również przy nadciśnieniu i miażdżycy. Poza tym dobrze smakują. 


krzew, źródło witaminy E
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Fotografia: Wiesław Zięba

Rodzynek brazylijski w naszym ogrodzie

   Rodzynek brazylijski (Physalis peruviana) ma różne nazwy: miechunka peruwiańska, miechunka jadalna, wiśnia peruwiańska, jagoda inkaska, topo-tono. Choć pochodzi z Ameryki Południowej, z powodzeniem można ją uprawiać w naszych ogrodach. Trzeba tylko zakupić nasiona, posiać je jeszcze w lutym, przeflancować i w połowie maja przesadzić do stałego gruntu lub dużej donicy. Roślina odwdzięczy wyjątkowymi owocami schowanymi w pergaminowym lampioniku. 


physalis, miechunka peruwiańska

Źródło: własne
Fotografia: Wiesław Zięba

niedziela, 7 lutego 2016

Polska borówka amerykańska

   Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) bardziej znana jest jako borówka amerykańska. Zgodnie z jej popularną nazwą pochodzi z Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzeniła się również na inne kraje. Zawiera bardzo dużo składników bioaktywnych. Samej witaminy C w 100 g owoców jest ok. 10 mg, co stanowi 1/3 dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na tę witaminę. Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości upraw borówki wysokiej. Wyprzedzają nas jedynie Stany Zjednoczone i Kanada. 


borówka wysoka, Polska

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba

Rekiny - ryby bez kości

   Rekiny w ogóle nie posiadają kości. Cały ich szkielet zbudowany jest z chrząstek, dlatego są tak elastyczne podczas pływania. Zwierzęta te pod względem rozwoju należą do jednych z najbardziej prymitywnych ryb. 


ryba, ryby chrzęstne

Źródło: na podstawie James Trefil, 1001 spotkań z nauką
Fotografia: Pixabay

sobota, 6 lutego 2016

Brzoza - pospolita i odporna

   Brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest najpospolitszym w Europie gatunkiem brzozy. Wykazuje się ona dużą odpornością klimatyczną, a ważną rolę odgrywa u niej biała kora. To właśnie ona odbija znaczną część promieniowania słonecznego. Średniej wielkości drzewo daje kilka milionów nasion, które łatwo dają się przenosić przez wiatr nawet na wielkie odległości. 


drzewa Polski, biała kora

Źródło: Bruno T. Kremer, Drzewa, Leksykon przyrodniczy
Fotografia: Wiesław Zięba

Polskie sikory

      W Polsce możemy spotkać 7 gatunków sikor. Są to: bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, sosnówka i czubatka, które są u nas gatunkami lęgowymi. Zalatuje (pojawia się nieregularnie w różnych porach roku) sikora lazurowa. W naszym kraju najliczniej występuje sikora bogatka, która zimą chętnie odwiedza nasze karmniki. 


ptaki, sikory

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Pixabay

piątek, 5 lutego 2016

Rekordowa kapusta

   Kapusta (Brassica L.) uprawiana przez człowieka jest od kilku tysięcy lat. Polska nazwa tego popularnego warzywa wzięła się od łacińskiego słowa caputium, oznaczającego główkę. Największa główka kapusty odnotowana przez Księgę Rekordów Guinnessa ważyła 56 kilogramów. 


warzywo, rekord Guinnessa

Źródło: Internet
Fotografia: Wiesław Zięba

czwartek, 4 lutego 2016

Stokrotki złoty środek

     W Polsce rośnie tylko jeden gatunek stokrotki - stokrotka pospolita (Bellis perennis). Przy sprzyjających warunkach kwitnie ona cały rok. Nie przeszkadza jej w tym ani niewielki mróz, ani trochę śniegu. Gdy piszę ten post, jest luty, a za oknem widzę stokrotki. Trudno nie zachwycić się tymi małymi niepozornymi kwiatkami ze złotym środkiem. A tak pisał o nich poeta:


Jakże żałuję szczęśliwej pory,
Kiedy stokrotki kwiatek pospolity
Zdał mi się w cudne ubrany kolory
I budził w sercu dziecinne zachwyty. 


                            Adam Asnyk, Stokrotki 


kwiaty polne, zioła

Fotografia: Wiesław Zięba






Żywa koparka

   Kreta (Talpa europaea) można by nazwać żywą koparką. I to jaką. Ten mały ssak żyjący pod ziemią kopie swoje korytarze z prędkością 12-13 m na dobę. Wykopaną ziemię wciska z boku ściany albo usypuje charakterystyczny kopiec. Kret wykopuje system podziemnych tuneli z częścią mieszkalną i spiżarnią, gdzie gromadzi zapasy pożywienia. 


tunele kreta, spiżarnia

Źródło: Internet
Fotografia: Pixabay

środa, 3 lutego 2016

Ptak z głową w dół

   Ptak ten poszukując pożywienia często chodzi głową w dół. Jest to kowalik (Sitta europaea), jedyny ptak w Polsce z takimi zdolnościami. Jego dziób przystosowany jest do kucia w drewnie, a zdobycz wyciąga ze szpar i pęknięć kory. Zimą wraz z sikorami trzyma się blisko siedzib ludzi. 


głową w dół, ptak

Źródło: Internet
Zdjęcie: Pixabay

Grzyb pachnący orzechami

     Borowik szlachetny (Boletus edulis) jest jednym z najbardziej poszukiwanych grzybów jadalnych. Jego biały miąższ ma smak i zapach orzechów. Można go znaleźć w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Ważne dla zbieraczy: Trzon borowika szlachetnego w górnej jednej trzeciej części posiada białawą siateczkę. Bywa mylony z goryczakiem żółciowym. 


grzyb jadalny, prawdziwek

Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba

Ile kolców ma jeż?

  Dorosły jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) zamieszkuje całą Polskę i ma ok. 5000 kolców, które powstały z przekształconych włosów. Żywi się głównie owadami. Zjada też dżdżownice, ślimaki, płazy, gady, owoce i grzyby. Zaatakowany jeż zwija się w kulkę i wówczas chronią go kolce. Jest odporny na jad żmii. 


kolce, ssak

Źródło: Medianauka
Fotografia: Pixabay

wtorek, 2 lutego 2016

Pochwała osła

     W Polsce nikt nie lubi, gdy jest nazywany osłem. To sympatyczne zwierzę symbolizuje głupotę, tępotę, upartość. Inaczej jest w Katalonii, gdzie stał się jej symbolem mądrego i spokojnego, lecz upartego dążenia do celu. Jest przeciwieństwem byka symbolizującego Hiszpanię. 


uparty, tępy


Źródło: Wikipedia
Fotografia: Wiesław Zięba

Co jest owocem poziomki?

   Czerwona część poziomki (Fragaria) tak naprawdę wcale nie jest owocem. Jest to zmodyfikowane, mocno rozrośnięte dno kwiatowe. Owocami są małe żółte ziarenka (orzeszki), znajdujące się na jego powierzchni. 

owoce, dno kwiatowe, owoc

Fotografia: Wiesław Zięba

Gąsienica przyniesiona wiatrem

   Gąsienice brudnicy nieparki (Lymantria dispar) te są tak gęsto owłosione, że mogą być przenoszone przez wiatr. Są groźnymi szkodnikami sadów i lasów (głównie dębowych). Mogą odżywiać się ok. 600 gatunkami roślin. Gąsienice wyglądają bardzo efektownie. Oprócz długich gęstych włosków mają na swoim ciele niebieskie i czerwone plamki.


motyl, szkodnik drzew

Fotografia: Wiesław Zięba

Welwiczja przedziwna

     Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis) jest rośliną pustynną. Z krótkiego grubego pnia w ciągu życia wykształca tylko dwa liście. Wilgoć czerpie z rosy i mgły, a jej liście dorastają do 18 metrów długości (welwiczja rosnąca w Namibii). 


roślina pustynna, Namibia

Źródło: D. Conroy, Ch. Wilson, Zagadki przyrodnicze
fotografia: Pixabay


Czy w Polsce żyją kolibry?

   Nie, choć są ludzie którzy są o tym przekonani. Widziałem fotografię działkowicza, który sfotografował "kolibra". Po bliższym przyjrzeniu się, widać było, że to fruczak gołąbek (Masroglossum stellatarum). Jest to polski motyl, który zarówno wyglądem jak i zachowaniem przypomina malutkiego ptaka. Za pomocą ssawki spija nektar z kwiatów. Lubi werbenę, lilaki i floksy. Tylko raz udało mi się zobaczyć fruczaka gołąbka zwanego też polskim kolibrem. Zrobiłem zdjęcie, lecz wyszło nieostre, więc poniżej zamieszczam fotografię z Pixabaya. 


polski motyl, polski koliber

poniedziałek, 1 lutego 2016

Czy koala jest misiem?

   Koala (Phascolarctos cinereus) jest torbaczem i w żaden sposób nie jest spokrewniony z niedźwiedziem. Pieszczotliwa nazwa miś wywodzi się pewnie z faktu, że jest podobny do popularnej maskotki. Koale zamieszkują wschodnią Australię, a całe swoje życie spędzają wśród liści eukaliptusa, którymi głównie się odżywiają. Potrafią zjeść ich do kilograma dziennie, stąd pachną jak cukierki eukaliptusowe. W języku Aborygenów koala oznacza tyle, co "niepijący". Soki liści w zupełności im wystarczą. 


miś, eukaliptus, Australia

Źródła: Wikipedia, Medianauka
Zdjęcie: Pixabay